Muzeum studené války Krizový štábní krytMuzeum studené války Krizový štábní kryt

Atomový kryt Praha

Historie

Hotel Jalta byl vybudován na místě domu, který byl poničen při náletu amerických bombardérů na jaře 1945. Dům byl strhnut a na jeho místě v roce 1953 začal růst hotel Jalta s utajovaným protiatomovým krytem. Hotel vznikl na přání prezidenta Československé republiky Antonína Zápotockého a s architektem Antonínem Tenzerem byl vystavěný ve stylu tzv. Stalinova baroka. Kryt byl po dlouhá léta v naprostém utajení před veřejností i personálem hotelu. Po revoluci byl režim komunistické strany oslabený a i kryt získal nového majitele v podobě civilní obrany hl. m. Prahy, která zde působila do roku 1997. V tom roce byl kryt, poprvé předán majiteli Hotelu a zpřístupněn tak alespoň personálu.